Cikkek rendezvényeinkről
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány rendezvényeiről szóló cikkeket olvashatja itt a kedves látogató.
Megnyílt az Ámos Imre és a xx. század kiállítás Pécsett
Pécs – A Magyarországi Evangélikus Egyház, az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Zsolnay Kulturális Negyed, Pécsi Galéria szervezésében Szentendre és Dunaszerdahely után Pécsett megnyílt az Ámos Imre és a xx. század – kortárs összművészeti kiállítás. A kiállítást megelőzően Stark András pszichiáter, a Pécsi Zsidó Hitközség alelnöke és Márta István, a Zsolnay Kulturális Negyed ügyvezetője által Asztali beszélgetésekre került sor. Alábbiakban a kiállítás megnyitószövegét közöljük.
A feldolgozás lehetőségei - Heller Ágnes és Jutta Hausmann disputája
Budapest – 2013. május 30-án a Petőfi Irodalmi Múzeum adott helyszínt annak a nyilvános disputának, melynek témája az Auschwitz utáni kor értelmezése volt. A beszélgetés zsidó-keresztény párbeszéden alapuló gondolatiságában, a felelősségkeresés mellett a remény hangja is megszólalt. Szöveg: Galambos Ádám; fotó: Szabad Júlia
Ámos Imre és a XX. század - kortárs összművészeti kiállítás Berlinben
Az Ámos Imre és a xx. század - kortárs összművészeti kiállítás "Hol van a te testvéred?" címmel nyílt meg a Collegium Hungaricum Berlinben. Az Ámos Imre és a xx. század - kortárs összművészeti kiállítás "Hol van a te testvéred?" címmel nyílt meg a Collegium Hungaricum Berlinben. A kiállítás fővédnöke: Schweitzer József ny. országos főrabbi, a kiállítás védnökei: Fabiny Tamás evangélikus püspök és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát
VÁLI DEZSŐ - Tenger és műterem című kiállítása
Alábbiakban a balatonboglári evangélikus templomban megrendezésre került kiállítás megnyitóbeszédét olvashatják. Váli Dezső kiállítása 2013. augusztus 3 - szeptember 10-ig tekinthető meg.
Asztali beszélgetések az MR1 Beszélőben
Az MR1-Kossuth Rádió Belépő című - többek között az Asztali beszélgetések sorozattal foglalkozó - műsora visszanézhető az interneten.
Váli Dezső Tenger és műterem című balatonboglári kiállításának online katalógusa
Váli Dezső 2013-as balatonboglári kiállításának lapozható katalógusa
Visszatérés az európai etikához
Podmanicky Szilárd beszélgetése Galambos Ádámmal az Ámos Imre és a xx. század - kortárs összművészeti kiállítás kapcsán. Forrás: librarius.hu
Víziókkal a megkülönböztetés ellen - az Ámos Imre és a xx. század c. kiállítás a Rumbach utcai zsinagógában
A korábban Dunaszerdahelyen, Pécsett és Berlinben már bemutatott Ámos Imre és a XX. század – kortárs összművészeti kiállítás 2013. augusztus 25-én, a Zsidó Nyári Fesztivál első napján a Rumbach utcai zsinagógában nyílt meg. A képzőművészetet, zenét és irodalmat magába foglaló, negyvenegy kortárs alkotó munkáit bemutató tárlat az európai etika megingására, a holokauszt kérdéseire reflektál. Szöveg: Jónás Ágnes; forrás: tiszatajonline.hu
Képes tárlatvezetés az Ámos Imre és a XX. század című kiállításhoz
Gondolatok a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában látható kiállítás kapcsán.
Tenger és műterem - Váli Dezső balatonboglári kiállításáról
Röhrig Eszter írása Váli Dezső a balatonboglári evangélikus templomban rendezett kiállításáról. Forrás: librarius.hu
Hol van a te testvéred?
A Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában nyílt, és október 31. megtekinthető Ámos Imre és a XX. század - kortárs összművészeti tárlat a művész 105. születésnapja előtt tiszteleg. Forrás: Népszava; Hamvay Péter
Fabiny Tamás tárlatvezetést tartott az Ámos kiállításon
Budapest – 2013. október 14-én a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában tartott tárlatvezetést Fabiny Tamás evangélikus püspök, a kiállítás védnöke. fotó: Magyari Márton
Bemutatták az Ámos Imre és a 20. század című albumot
Ünnepélyes keretek között 2013. október 27-én a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában Fabiny Tamás evangélikus püspök és Dés László a Szent Efrém Férfikarral közösen mutatták be az összművészeti kiállítás albumát.
Krasznahorkai László és Jutta Hausmann disputája
Budapest – 2013. november 28-án Hogyan látjuk a világot, avagy az európai kultúra kérdései címmel teológus és író disputájára került sor. Világnézeti hitvita a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Fabiny Tamás: Ámos Imre és a 20. század
Az Ámos Imre életművének emléket állító összművészeti kiállításhoz kapcsolódóan jelent meg az Ámos Imre és a 20. század című kötet és DVD. A könyv bemutatóján Fabiny Tamás evangélikus püspök mondott beszédet a „magyar Chagall"-ról, amelyet december 7-én, Ámos Imre születésének 106. évfordulóján a litera.hu oldalon jelentettünk meg.
Konok Tamás és Fabiny Tamás disputájával új sorozat indult a Ludwig Múzeumban
Budapest – 2014. január 9-én Kortárs és szakrális? címmel Konok Tamás Kossuth-díjas festőművész és Fabiny Tamás evangélikus püspök beszélgetésére gyűltek össze az érdeklődők. Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Ludwig Múzeum szervezésében létrejövő sorozat kezdő alkalmán megtelt előadóterem fogadta a disputa résztvevőit.
Jelenits István és Lovas Ilona vallomása a szakrális művészetről + videó
Budapest – 2014. február 13-án második alkalommal került nyilvános disputára sor a szakrális művészet értelmezéséről a Ludwig Múzeumban. Ezúttal piarista szerzetes és képzőművész ült egy asztalhoz, hogy a teológia és a művészet oldaláról bevezesse az érdeklődőket a kortárs és szakrális kérdéskörébe. A látogatószám ismételten jelezte, hogy szükség és érdeklődés van az ilyen dialógusra. Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Magyari Márton (evangelikus.hu)
Ferge Zsuzsa és Gáncs Péter disputája a szegénységről
Budapest – 2014. február 17-én az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében a Petőfi Irodalmi Múzeumban került sor Ferge Zsuzsa Széchenyi-díjas szociológus és Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspökének disputájára. A beszélgetés témája „Mit teszünk és mit tehetnénk?” címmel a hajléktalanok és mélyszegénységben lévők aktuális kérdései voltak. Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Kiss Tamás (evangelikus.hu)
Váli Dezső: Hittanlecke a keresztútról - böjti kiállítás Budapesten
Budapest – 2014. március 6-tól látogatható a Váli Dezső festőművész keresztút-sorozatából és az ahhoz evangélikus lelkészek által írt meditációkból rendezett kiállítás a Budapesti Evangélikus Egyetemi Gyülekezet templomában. Szöveg és fotó: Galambos Ádám (evangelikus.hu)
Varga Mátyás és Vojnich Erzsébet disputája
Budapest – 2014. március 13-án a Ludwig Múzeumban szervezett Kortárs és szakrális sorozat alkalmán Varga Mátyás költő, bencés szerzetes és Vojnich Erzsébet Munkácsy-díjas festőművész disputáján az egyházon belül megjelenő, a kortárs művészet befogadását gátló tényezők felvázolása mellett a kortárs művészet és egyház párbeszédének lehetősége került előtérbe. Szöveg: Galambos Ádám, fotó: dr. Nagy Miklós és Szőnyi András, videó: Szőnyi András (evangelikus.hu)
Disputa a holokauszt emlékév kapcsán – György Péter és Szabó B. András volt az Asztali beszélgetések sorozat vendége.
Budapest – Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Petőfi Irodalmi Múzeum szervezésében György Péter esztéta, az ELTE BTK egyetemi tanára és Szabó B. András evangélikus lelkész, az Evangélikus Hittudományi Egyetem doktorandusza beszélgetett az elmúlt héten a múltfeldolgozásról és az emlékezetkultúráról. Szöveg: Laik Esztet, Galambos Ádám, fotó: Laik Eszter, asztali.hu (forrás: evangelikus.hu; irodalmijelen.hu)
Disputa az emlékezetkultúráról és Ámos Imre tiszteletére írt kéziratok átadása
Szentendre – 2014. március 30-án a szentendrei Művészet Malomban került sor az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány által szervezett beszélgetésekre, valamint az Ámos Imre és a 20. század – kortárs összművészeti kiállítás irodalmi kéziratainak az Ámos Imre – Anna Margit Emlékmúzeum számára történő átadására. A disputák résztvevői: Basics Beatrix, Galambos Ádám, Horváth-Hegyi Olivér, Romsics Ignác és Vajda János voltak. Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Szabad Júlia Anna, Videó: Szentendre Tv.
Kortárs és szakrális? - Nagy Tamás, Sulyok Miklós és Hafenscher Károly disputája
Budapest – 2014. április 10-én Nagy Tamás Ybl-díjas építész, Sulyok Miklós művészettörténész és Hanfenscher Károly evangélikus lelkész voltak az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány vendégei a Ludwig Múzeumban. Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Kiss Tamás, videó: Mucsi Márton
Európai kultúra? – Beszélgetés dr. Fabiny Tamás evangélikus püspökkel – Videóval!
Budapest – 2014. május 29-én a Petőfi Irodalmi Múzeumban és élő közvetítés formájában a világhálón is követni lehetett az európai kultúráról szóló beszélgetést.
Ámos Imre és kortárs magyar művészek kiállítása Varsóban
A holokauszt 70. évfordulója alkalmából június 23-án Hol van a te testvéred? címmel kiállítás nyílik a varsói Zsidó Történeti Intézetben Ámos Imre magyar zsidó festőművész, a holokauszt áldozata munkáiból, valamint mintegy harminc kortárs magyar képzőművész Ámos alkotásaira reflektáló műveiből.
Varsóban megnyílt a Hol van a te testvéred? – Ámos Imre és a 20. század című összművészeti emlékezet-kiállítás
Lengyelország, Varsó – Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a varsói Magyar Kulturális Intézet szervezésében 2014. június 23-án nyitották meg a varsói Emanuel Ringelbaum Zsidó Történeti Intézetben a magyar Soá tragikumát feldolgozó összművészeti kiállítást.
Galambos Ádám: „Hol van a te testvéred?”
Varsó – A megnyitóbeszéd elhangzott a „Hol van a te testvéred?” – Ámos Imre és a 20. század kortárs összművészeti kiállítás megnyitóján 2014. június 23-án Varsóban, az Emanuel Ringelblum Zsidó Történeti Intézetben Dés László, a „Szól a kakas már” kezdősorú magyar-zsidó népdal alapján tartott megrázó előadását követően. A kiállítás 2014. július 31-ig tekinthető meg.
Pléh Csaba és Béres Tamás disputája
Szélrózsa, Soltvadkert – dr. Pléh Csaba Széchenyi-díjas magyar pszichológus, nyelvész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja és dr. Béres Tamás egyetemi tanár, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Rendszeres Teológiai Tanszékének vezetője az emberi megismerés és megismerhetőség kérdésével foglalkoztak. Moderátor: Galambos Ádám
Kamarás István OJD és Szabó Lajos disputája
Soltvadkert – 2014. július 17-én Kamarás István OJD, az MTA tagja, író, szociológus és Szabó Lajos, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora beszélgettek az egyház jövőjéről.
„Az égre írj, ha minden összetört!”
Budapest – A Soá hetvenedik évfordulóján a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában nyílt meg az az emlékezetkiállítás, mely a keresztény-zsidó párbeszédre épülve kortárs művészek közreműködésével igyekszik a szembenézést, az emlékezést és a feldolgozást képviselni. Alábbiakban Galambos Ádám, a kiállítás kurátorának megnyitóbeszédét közöljük, mely az Imák Auschwitz után című kiállítás 2014. szeptember 1-jén, a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában tartott megnyitóján hangzott el.
70 év után... – Győrött mutatták be az Imák Auschwitz után című kiállítást
Győr – A budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógai bemutatót követően az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeummal együttműködve Győrött, a volt zsinagóga épületében mutatta be az emlékezet-kiállítást
Tíz éves az Asztali beszélgetések
Budapest – „Szellemi-kulturális hídépítés egyház és világ között” – ezzel a mottóval indultannakidején az Asztali beszélgetések. Az immáron több mint 300 rendezvényt megvalósító szerveződés 2004. október 7-én tartotta első alkalmát. Az alapítvány tíz év után egy prezentációval köszöni meg segítőinek az elmúlt tíz évet.
Megjelent az Imák Auschwitz után című kötet
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Luther Kiadó gondozásában megjelent az Imák Auschwitz után című kiállítás katalógusa. A rabbik, püspökök, egyházi gondolkodók és a kortárs művészet kimagasló személyiségei által létrejövő emlékezet-kiállítás katalógusa ezer példányban jelent meg. Az eddig több mint tízezer látogatót számláló kiállítás a bűnbánatra, az összefogásra és a közös emlékezésre kívánja felhívni a figyelmet.
Heller Ágnes és Jutta Hausmann a 21. század kérdéseiről és lehetőségeiről beszélgetett – Videó
Budapest – A 21. század kérdései és lehetőségei címmel az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében október 30-án a Petőfi Irodalmi Múzeumban rendeztek nyilvános disputát.
HOL VAN A TE TESTVÉRED? - Ámos Imre és a 20. század - Wroclaw
A kristályéjszaka napján nyílt magyar emlékezet-kiállítás Lengyelországban
Luther Márton Asztali beszélgetések kötetét mutatták be
Budapest – A Luther Kiadó által gondozott Luther válogatott művek sorozat nyolcadik kötete Luther Márton asztaltársaságnál mondott szavainak gyűjteménye. Csepregi Zoltán, Márton László és Németh Zoltán Asztali beszélgetések keretében mutatta be Márton napján a könyvet.
A valóság alázatért kiált! – Sopronban az Imák Auschwitz után című kiállítás
Az Imák Auschwitz után című emlékezet-kiállítás Budapest és Győr után Sopronban, az Evangélikus Gyülekezeti Ház első időszaki kiállításaként került bemutatásra. Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány által szervezett, öt felekezet és a kortárs művészeti élet kiválóságainak összefogásán alapuló holokausztkiállítás hirdeti: „A Soá tragédiája nem zsidó ügy, hanem keresztény és össztársadalmi trauma egyaránt”
Lovász László és Orosz Gábor Viktor disputája
Európa kultúrájáról beszélgetett evangélikus teológus és az MTA elnöke – Videó!
Vekerdy Tamás és Deák László disputáján a gyermek nevelése volt a központi kérdés – Videó!
Budapest – Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében Vekerdy Tamás pszichológus és Deák László evangélikus lelkész folytatott nyilvános disputát a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Závada Pál és Kertész Botond múltról és jelenről beszélgetett – Videó!
Budapest – Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében a Petőfi Irodalmi Múzeumban élő internetes közvetítés által online is követhető volt Závada Pál Kossuth-díjas író és Kertész Botond történész disputája, melynek témája az író legújabb kötete, a Természetes fény köré épült.
Várszegi Asztrik: Imák Auschwitz után
Rabbik, püspökök és egyházi gondolkodók írtak Ima Auschwitz után címmel imádságokat, melyeket kortárs képzőművészek kaptak meg és a művészet eszközeivel vizuális tartalommá formálva tettek egyetemes üzenetté. A Budapesten, Győrött, Sopronban és Pécsett bemutatott emlékezet-kiállítás március 22-én Kecskeméten nyílt meg. A kiállításmegnyitón Szemereyné Pataki Klaudia és dr. Feldmájer Péter köszöntőjét követően dr. Róna Tamás rabbi mondott fohászt. A tárlatot Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát és Galambos Ádám nyitotta meg. Alábbiakban a bencés szerzetes megnyitóbeszédét olvashatják.
Petőcz Andrással ünnepelték a költészet napját Kelenföldön
József Attila születésnapján a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével is kitüntetett József Attila-díjas író, költő Petőcz András volt az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Kelenföldi Evangélikus Egyházközség vendége.
Több mint húszezer látogatóval zárt az Imák Auschwitz után című kiállítás
Kecskemét – Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány által szervezett kiállítássorozat az emlékezést helyezte középpontba. A sorozat zárásaként Gáncs Péter, Róna Tamás és Galambos Ádám részvételével beszélgetés volt a helyszínen.
Csányi Vilmos és Orosz Gábor Viktor az élet értelméről beszélgetett – Videó!
Budapest – Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány évadzáró disputáján etológus és teológus kereste a választ a „Mi dolgunk a világon”, avagy az élet értelme kérdésére.
Asztali beszélgetések... - „a törés a szavakban van”
Beszélgetőtársak: Darvas István rabbi, Jerger Krisztina művészettörténész, Jutta Hausmann evangélikus lelkész és Török Dalma irodalomtörténész
„A fény homályt, az árnyak mélye fényt szül...” – összművészeti szimpózium a PIM-ben
2015. Szeptember 21-én a Fény Nemzetközi Évéhez kapcsolódóan teológiai-művészeti szimpóziumot rendeztek a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Az esten kerekasztal beszélgetésekre került sor teológusokkal, művészekkel, valamint fellépett a Szent Efrém Férfikar. /forrás: magyarkurir.hu, szöveg: , fotó: Kondella Mihály, Lambert Attila
A fény felé címmel teológiai és művészeti szimpóziumot és estet tartottak Budapesten - Videók!
Budapest – Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága, a Petőfi Irodalmi Múzeum és az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány rendezésében szeptember 21-én, a Fény Nemzetközi Éve alkalmából rendeztek teológiai és művészeti szimpóziumot Budapesten. /fotó: Kondella Mihály, videó: Szántó Endre/
Fabiny Tamás, Konrád György és Ludassy Mária disputája a szabadságról – Videó!
Budapest – Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány által a Petőfi Irodalmi Múzeumba szervezett dispután filozófus, író és püspök beszélgetett a szabadság lehetőségeiről.
Nádas Alexandra Hordozható azilum című kiállítása
Ráckevén, a Keve Galériában 2015. október 16-án, a Magyar Festészet Napján.
Aradi György és Zalán Tibor disputája az ihletről – Videó!
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány disputájának legutóbbi vendégei Aradi György evangélikus lelkész és Zalán Tibor költő voltak.
Emlékmű és/vagy emlékezet? - GYÖRGY Péter és WEHNER Tibor disputája - VIDEÓ
György Péter esztéta és Wehner Tibor művészettörténész volt az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány vendége. A disputa fókuszában a hazai emlékezetpolitika, a köztéri emlékműállítás, emlékmű és tér viszonya volt.
50-50 – GÖMB a GIM-ben
Gödöllő – A Gödöllői Iparművészeti Műhely kiállítóterében nyílt csoportos kiállítása a GÖMB (Gödöllői Művészbarátok) Alkotócsoportnak. Alábbiakban a kiállításmegnyitón elhangzott beszédet közöljük.
Beszélgetés a művészetről - DONÁTH László, RADNÓTI Sándor és ZÁBORSZKY Gábor beszélgetése
Beszélgetés a művészetről - DONÁTH László, RADNÓTI Sándor és ZÁBORSZKY Gábor beszélgetése a Ludwig Múzeumban.
Asztali beszélgetések... - VIZI E. Szilveszter és SZABÓ Lajos disputája
Téma: Barátai vagyunk-e Magyarországnak? – VIDEÓ
Megjelölt helyek – Nádas Alexandra és Nagy Gábor kiállítása
Az Óbudai Kulturális Központ San Marco utcai galériájában nyílt meg Nagy Gábor Munkácsy-díjas festőművész és Nádas Alexandra Barcsay-díjas festőművész kiállítása. A megnyitón Csák László népzenész olyan műveket adott elő, amelyekre a festmények inspirálták, míg a tárlatot Galambos Ádám nyitotta meg.
Bemutatták Nagy Márta Aknay János csend-történetei című kötetét
Szentendre – A Pest Megyei Könyvtárban mutatták be Nagy Márta művészettörténész könyvét, amelyben a szerző Aknay János Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész Jézus életét ábrázoló alkotásait elemzi. A jelenlévőket Werner Ákos, a Pest Megyei Könyvtár igazgatója és Soóky Andrea, a Balassi Kiadó igazgatója köszöntötte. A kötetet Galambos Ádám ismertette. Az alábbiakban a könyvbemutatón elhangzott beszédet közöljük.
FORGÁCH András és CSEPREGI András disputája
Budapest – „Ijesztő olvasmány a mama első jelentése” – írja az édesanyja aktáiban olvasóként elmerülő Forgách András. Az ügynökkérdésről beszélgetett Csepregi András evangélikus lelkész, a Tényfeltáró Bizottság tagja és Forgách András író, dramaturg, az élő kötet nem marad című könyv szerzője.
Asztali beszélgetések... – vendég: György Péter
Milyen eszméktől átfűtött nyelvet használnak levelezésükben fiatal kommunista szerelmesek? Hogyan lesz megrendezett játékká a magyarországi zsidóság különféle irányzatainak 1950-es egyesülési vitája? Hogyan válik „performansszá" a Sántha Kálmán ideggyógyász professzor elleni per? – többek között ezekre keresi a választ György Péter legújabb kötete, melyről a szerzővel az Asztali beszélgetések sorozat keretében beszélgettek.
Mit jelent a szabadság?
Lehetünk-e úgy szabadok, hogy közben másokat elnyomnak? „A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem” – fogalmazott Bibó István. Dr. Köbel Szilvia jogász és dr. Csepregi András evangélikus lelkész a 20. század történéseiből kiindulva kereste a válaszokat és további kérdéseket a jelen kérdéseire (is).
Asztali beszélgetések... - KRAJCSOVICS Éva és TAKÁCS Zsuzsa disputája
Téma: Beszélgetés a művészetről
Élő MúzeumCafé – Szent és profán
A beszélgetés résztvevői Csillag Péter, a Molnár-C. Pál Emlékmúzeum vezetője, Gulyás Dorottya művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria muzeológusa, a Medgyessy-kiállítás kurátora és Galambos Ádám evangélikus teológus voltak. A disputa moderátora Martos Gábor, az Élő MúzeumCafé-beszélgetések szerkesztője volt.
Fej és vitorla – Matzon Ákos és Matzon Frigyes kiállítása
Az Aba-Novák Galériában nyílt meg Matzon Frigyes (1909–1986) szobrászművész és Matzon Ákos Munkácsy-díjas képzőművész Fej és vitorla című tárlata. A kiállítást Szontagh Márton csellóművész előadását követően Galambos Ádám nyitotta meg. Az alábbiakban a megnyitóbeszédet közöljük.
KESERÜ Katalin és KODÁCSY-SIMON Eszter disputája
A Ludwig Múzeumban látható Susan Swartz Személyes utak című kiállításhoz kapcsolódóan művészettörténész és teológus beszélgetett a kiállított alkotások által felvetett kérdésekről.
Zsidó–keresztény párbeszéd Ország Lili művészetéről
Ország Lili művészetében egyszerre fedezhetők fel a zsidó szimbólumok, az Aranyváros képe és a keresztény misztika keresése. A Magyar Nemzeti Galériában látható, Árny a kövön című kiállításhoz kapcsolódóan evangélikus püspök és rabbi beszélgetett az alkotások által felvetett kérdésekről az Asztali beszélgetések sorozat keretében. Fabiny Tamás és Fináli Gábor február 16-i disputájára megtelt a Magyar Nemzeti Galéria barokk terme.
Asztali beszélgetések... – FÖLDÉNYI F. László és KLIMÓ Károly disputája
Budapest – Az Asztali beszélgetések sorozat legutóbbi alkalmán, február 23-án a művészet került fókuszba. Irodalomról, képzőművészetről, alkotói életútról és korunk kérdéseiről beszélgetett Földényi F. László irodalomtörténész és Klimó Károly festőművész.
Galambos Ádám: Tolnay Imre A legutolsó vacsora című kiállítása
A legutolsó vacsora című kiállítás kimozdít minket a komfortzónánkból és a böjt valódi kérdéseivel ismertet meg minket. A tárlat egyszerre idézi fel a nagycsütörtöki történéseket és mutat rá korunk aktuális kérdéseire. A Szent István-bazilika lovagtermében nyílt meg a Barcsay-díjas Tolnay Imre festő- és grafikusművész installációja és kiállítása.
Asztali beszélgetések... – SPIRÓ György és VOJNICH Erzsébet disputája
Téma: Beszélgetés a művészetről
Barakk-dramaturgia – Beszélgetés Visky Andrással
Egy különleges este a múlttal való szembenézés jegyében – így is összefoglalhatnánk Visky András beszélgetését, mely Júlia című darabja alapján ῾56-ról, diktatúráról és a múlt feldolgozásának kérdéseiről szólt.
A legutolsó vacsora | Beszélgetés a művészetről
Pataki Gábor, Tolnay Imre és Galambos Ádám disputája
Esterházy Péter | Parti Nagy Lajos és Závada Pál beszélgetése
Asztali beszélgetések... – Esterházy Péter
„Elmulasztott bocsánatkérés…”
Galambos Ádám kurátor az Ámos Imre és a 20. század című kiállításról és etikáról. Marton Éva interjúja. Megjelent: MúzeumCafé 36.
A zenén túl – Asztali beszélgetések Vásáry Tamással
Zenéről, hitről és emberségről szólt az Asztali beszélgetések sorozat évzáró alkalma a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A legmagasabb állami kitüntetéssel, a Szent István Renddel idén elismert Kossuth-díjas művész, Vásáry Tamás zongoraművész, karmester volt a vendég.
Tölg-Molnár Zoltán: 49. hét
A B32 Galéria és Kultúrtérben rendezték meg Tölg-Molnár Zoltán képzőművészek 49. hét című kiállítást. A tárlatot Galambos Ádám evangélikus teológus nyitotta meg. Alábbiakban a megnyitóbeszéd olvasható.
Megidézett apokalipszis - Ámos Imre és a 20. század
Hol van a te testvéred? – szólt nemrégiben a II. világháborúban meggyilkolt művész életművét bemutató, és a mostani könyv alapjául is szolgáló kiállítás mottója. A koncepció akkor is és most is az volt, hogy Ámos Imre életművéből kiindulva, neves kortárs művészek reflexióival, és részben a 20. századra, részben a jelenre vonatkozó lényeges kérdésekkel is megismertessék a nagyközönséget.
Incze Mózes és a Jelenések könyve
„Minden véges magában hordja saját határait, amelyeket mintegy a végtelenből kell kivágnia” – fogalmaz Friedrich Schleiermacher evangélikus teológus, lelkész. A Jelenések könyvében éppen ezzel, a megismerhető és megismerhetetlen, azaz a szükséges tudás határaival találkozhatunk. Incze Mózes festőművész számos bibliai ihletésű festmény után a reformáció évfordulójához kapcsolódva a Jelenések könyvét illusztrálta. Az Arcus Kiadó gondozásában megjelent különleges litográfiák nem csak a Biblia utolsó könyvét, hanem művészet és vallás kapcsolatát, valamint a Szentírás aktualitását is középpontba helyezik.
Tölg-Molnár Zoltán: MŰTEREMNAPLÓ 2004-2017
A könyvet bemutatják a szerzők: GERBER Pál képzőművész, KERTÉSZ László művészettörténész, RADNÓTI Sándor egyetemi tanár és TÖLG-MOLNÁR Zoltán képzőművész. Moderátor: Galambos Ádám evangélikus teológus
Zsidó-keresztény párbeszéd Kertész Imre életművéről
Az Asztali beszélgetések sorozat keretében Darvas István rabbi és Fabiny Tamás evangélikus püspök beszélgetett a kertészi életmű egy-egy idézete alapján a holokausztról és az emlékezet kérdésköréről a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Kertész Imre-est
Az Asztali beszélgetések sorozat keretében január végén Darvas István rabbi és Fabiny Tamás evangélikus püspök beszélgetett a kertészi életmű egy-egy idézete alapján irodalomról, holokausztról és az emlékezet kérdésköréről. Februárban Szőke Szabolcs zenész közreműködésével az irodalom és zene párbeszédének lehettek átélői az érdeklődők a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Közös ügyeink – Együttműködésen alapuló művészeti projektek
Budapest – Az Asztali beszélgetések sorozat és a Ludwig Múzeum együttműködésében Gyarmathy Éva pszichológus, a magyarországi Diszlexia Központ megalapítója, Kulcsár Gábor tanár, a Waldorf Pedagógiai Intézet vezetője és Szipőcs Krisztina művészettörténész, a kiállítás kurátora beszélgetett oktatásról, együttműködésről és a 21. századi közösségekről a Ludwig Múzeumban.
Jelen vagy múlt idő? – 1848 kultusza
A nemzeti ünnep 170. évfordulójának előestéjén a forradalmi eseményekről és azok nemzetközi összefüggéseiről, a márciusi ifjakról és utóéletükről, 1848 kultuszáról beszélgettek az Asztali beszélgetések résztvevői, Kalla Zsuzsa irodalomtörténész, Csorba László és Hermann Róbert történészek.
Asztali beszélgetések… – Meseterápia
Beszélgetőtársak: CSÓKA JUDIT – klinikai szakpszichológus, meseterapeuta; Helmich Katalin – a Mesemúzeum vezetője; Réz-Nagy Zoltán – evangélikus lelkész; Moderátor: Galambos Ádám evangélikus teológus
Befejezetlen múlt – Közelmúltunk kérdései
Beszélgetőtársak: MIRÁK KATALIN – történész, az evangélikus egyház Tényfeltáró Bizottságának tagja és SOÓS VIKTOR ATTILA – történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottság munkatársa
Közös tér – Fischer Balázs, Krajcsovics Éva és Nádor Tibor kiállítása
Budapest, Széphárom Közösségi Tér, 2018. július 5. Megnyitotta: Galambos Ádám
Körösfői-Kriesch Aladár Művészeti Díj – Fábián Dénes Zoltán méltatása
Galambos Ádám: Fábián Dénes Zoltán méltatása; Körösfői-Kriesch Aladár Művészeti Díj – Gödöllő, 2018. október 29.
Asztali beszélgetések… – Keserü Katalin és Lázár Kovács Ákos disputája
Téma: Kortárs szakrális művészet
Asztali beszélgetések… – vendég: Korniss Péter
Hagyományról, elmúló és átalakuló kultúráról, a fotóművészet üzenetéről és egy meghatározó fotóművész ars poeticájáról szólt a Petőfi Irodalmi Múzeumban megrendezett, telt házas disputa. Az Asztali beszélgetések sorozat januári alkalmán a Kossuth- és Prima Primissima díjas fotóművész, Korniss Péter volt Galambos Ádám beszélgetőtársa.
Street art és szakralitás?
Street art, graffiti, szakralitás. A kibékülés terei címmel rendeztek Asztali beszélgetést a Ludwig Múzeumban. A dispután Dejcsics Konrád bencés szerzetessel, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatójával Galambos Ádám beszélgetett.
Asztali beszélgetések… – Fabiny Tamás és Röhrig Géza disputája
Istenképűségünk szorító kérdése. Éheztem, és ennem adtatok? Az Asztali beszélgetések sorozat keretében telt ház előtt zajlott Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök és Röhrig Géza Kossuth-díjas színész, költő disputája a Petőfi Irodalmi Múzeumban, 2019. március 28-án.
Korniss Dezső és Vajda Lajos üzenetei
A 20. század két meghatározó művészének életpályája és filozófiája került a fókuszba Kolozsváry Marianna és Pataki Gábor disputáján. Az Asztali beszélgetések sorozat Petőfi Irodalmi Múzeumban 2019. április 25-én megrendezett disputáján a beszélgetőtársak kitértek a szentendrei programra, valamint Korniss és Vajda máig meghatározó hatására is.
Ezerarcú művészet – a 15 éves Asztali beszélgetések sorozatról
Galambos Ádám evangélikus teológussal, újságíróval beszélgetett Rácz Anna az Ezerarcú Művészet című műsor ötödik adásában. Tizenöt évvel ezelőtt indult útjára az Asztali beszélgetések című sorozat, mely egyház és társadalom összekapcsolódását szorgalmazza, célja egy kulturális közeg megteremtése, a párbeszéd kialakítása. A beszélgetések, estek, kiállítások, előadások neves résztvevőkkel, rendkívül érdekes témákkal várja az érdeklődőket. Ezek közül rendkívül sok érinti a művészet és a kultúra területét is. A sorozat 2004-ben, Győrött indult, közös gondolkodásra híva az egyházi és a világi embereket egyaránt.