Text&Jazz - Parti Nagy Lajos és Lukács Miklós estje
A
Esemény megnevezése: |
|
---|---|
Időpont: |
2015. 05. 24. mikortól: 19:00 meddig: 21:00 |
Helyszín: | Budapest |
Esemény hozzáadása a naptárhoz |
vCal iCal |
Text&Jazz - Parti Nagy Lajos és Lukács Miklós estje
Budapest, Nyitott Műhely
2015. május 24. 19:00
PARTI NAGY LAJOS ÉS LUKÁCS MIKLÓS
- a sorozat szerkesztője: Kriszt Magdolna -
Irodalmi szövegek muzsikával, dzsesszel, kortárs zenével. A sorozatszerkesztőt az a kíváncsiság vezette, hogyan interpretál és hogy bánik egy szöveggel egy komolyzenész. Mert a kortárs "komoly" és "könnyű" zene között az látszik határpontnak. És mert „(a) jazz nem korlátozható meghatározások vagy szabályok által. A jazz mindenek felett az önkifejezés teljes szabadságát jelenti” – idézve Duke Ellingtont. Fontos volt, hogy a szövegekre rímelő, helyben születő zenei háttér teremtődjön egy kortárs felolvasás mögé. Vagy épp mellé, hiszen az eddigi esteken egyenrangú félként szólalt meg író és zenész.
Parti Nagy Lajos
1953-ban született Szekszárdon. Napjaink egyik legzseniálisabb nyelvművésze. Versben, prózában, drámában egyaránt képes jelentőset alkotni. Képes bárki bőrébe bújni, például Sárbogárdi Jolán néven publikálta A test angyala című művét, amelyben a szerelmesregény-füzeteket parodizálta. Az Ibusár, az Esti kréta vagy A hullámzó Balaton a kortárs irodalom remekei. Regényét, a Hősöm terét 2000-ben; gyűjteményes, 12 évet átfogó, Grafitnesz
című verseskötetét 2003-ban, az Ünnepi Könyvhétre jelentette meg a
Magvető. A Graftinesz minden ízében nagyszabású vállalkozás. Bravúros
falfirkák szövődnek egymásba ezeken a lapokon. Parti nagy több mint tíz
évig rajzolgatta őket. Parti Nagy Lajos két novelláján (A fagyott kutya
lába, A hullámzó Balaton) alapul Pálfi György második nagyjátékfilmje – Taxidermia
–, amelyet 2006-ban mutattak be, és többek között a Filmszemle fődíját
is elnyerte. Banga Ferenccel közösen jegyzi 2007-es könyvét, A vak murmutért,
amelyben Parti Nagy arra keresi a választ, miként írható le a Föld az
elemek szintjén, azaz a föld, a víz, a tűz és a levegő hogyan hatja át a
mindenséget. A szerzőpáros 2008-ban újabb kötettel jelentkezett (A pecsenyehattyúk és más mesék), amelybe tizenhárom történetet választottak különféle országok meséiből. A Magvető Kiadónál megjelent művei Angyalstop (1982), Csuklógyakorlat (1986), Hősöm tere (2000), Grafitnesz (2003), A hullámzó Balaton (2005), A fagyott kutya lába (2006), Sárbogárdi Jolán: A test angyala. Habszódia (2007), Grafitnesz – hangoskönyv (2007), Parti Nagy Lajos–Banga Ferenc: A vak murmutér (2007), Sárbogárdi Jolán: A test angyala – hangoskönyv (2007), Se dobok, se trombiták (2008), Parti Nagy Lajos–Banga Ferenc: Pecsenyehattyú és más mesék (2008)
Bővebben: http://kiadok.lira.hu/kiado/magveto/index.php
Lukács Miklós
cimbalomművész zenészcsaládban született. Már gyerek és ifjúkorában országos és nemzetközi versenyeket nyert vagy ért el helyezést ezeken. 1999-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán komolyzenészként diplomázott. Klasszikus zenei pályán akart továbblépni, de elmaradtak a felkérések, ezért is érdeklődése egyre jobban a dzsessz és népzene felé fordult. A mai napig számos ilyen formáció – többek közt a Borbély Műhely, az East Side Jazz Company, a Palya Bea Quintet, a Dresch Quartet, Mitsoura együttes, illetve a Dés András-Szandai Mátyás által alapított Konzervnyitó Akciócsoport régebbi vagy jelenlegi résztvevője. 2006-ben megalakította saját zenekarát Lukács Miklós Quintet néven, duólemezt készített Szakcsi Lakatos Bélával és Balogh Kálmánnal. Olyan világsztárokkal muzsikált együtt, mint Herbie Mann, Chico Freeman, Steve Colman, Archie Shepp vagy Uri Caine. A kortárs zene avatott tolmácsolója hangszerén, különös tekintettel Kurtág György és Eötvös Péter műveire. Játszott pl. a Varsói Filharmonikusok, Hamburgi Filharmonikusok, Budapesti Fesztiválzenekar, a BBC Szimfonikusok társaságában. Komponistaként szintén egyre ismertebb. 2011-ben novemberében megkapta Esterházy Péter ajánlására az AEGON Művészeti Társdíjat.
www.mikloslukacs.com
Belépődíj: 1.200, diák: 900 Ft