Új kiállításán az intézmény 100 éves történetét a múzeum 100 tárgyon keresztül meséli el. A megnyitóünnepség közös havdalával (szombatbúcsúztatás) kezdődik a Herzl-téren, ezt követi a kiállítás megnyitója a múzeum második emeletén. Közreműködik: JUHÁSZ ANDREA - oboa, ALMÁSSY BENJAMIN - brácsa, JUHÁSZ GYÖRGYI - fagott.
Vajon hogy jött létre a Zsidó Múzeum gyűjteménye? Mit árul el egy
közösségről az, hogy különböző korszakokban mit tart fontosnak
megmutatni tárgyi emlékeiből? Hogyan ismerhetőek meg ezáltal a zsidó
közösségek, közéleti személyiségek, történelmi események vagy a zsidó
családok mindennapjai? Milyen önreprezentációs lehetőségei voltak a késő
Kádár-kor magyarországi zsidó közösségének és milyen lehetőségek
vannak ma?
Kiállításunk rekonstrukciós-kísérlet: visszaadjuk a
tárgynak a rendszerváltás előtt elhallgatott történetét. A 100! című
kiállítás tehát szakít azzal a hagyománnyal, amely szerint egy zsidó
múzeum kizárólag a holokauszt emlékeit és ezüst tárgyakat gyűjt.
Ezért most nem kizárólag a zsidó vallás liturgikus tárgyai és a vészkorszak emlékei lesznek láthatóak, ahogy korábban, hanem olykor kacatnak, lomnak tűnő dolgok is, amelyeknek eddig nem ismertük a történetét. Olyan, látszólag értéktelennek tűnő tárgyak, amelyek nélkülözhetetlenek a zsidó muzeológia megértéséhez, és elgondolkoztatnak azon, vajon mi a különbség egy mindennapi, egy vallási tárgy, vagy egy történelmi dokumentum között. Így kerülhet a műtárgylistára egy tejszínkiöntő, egy vakolókanál, egy báli cipő, egy moziplakát, az 1905-ös polgári forradalom zászlaja, Kossuth Lajos névjegykártyája, vagy egy marék homok a Szent Földről.
A magyarországi zsidó kultúra megértése ezúttal a zsidóság saját értelmezési hagyományán keresztül történik: tárgyainkat a talmudi kommentár-gyakorlatnak megfelelően ölelik körül különböző értelmezések. Azonban itt sem kész válaszokat kínálunk a látogatónak. Csak elősegítjük, hogy a sokféle – esetenként akár egymásnak ellentmondó! – olvasat között megtalálja a maga számára megfelelőt, és főleg: további kérdéseket. Gondolkodunk, reflektálunk, kérdezünk. Az örökség-értelmezés folyamata számunkra nem lezárt: a múzeum integrálja a kortárs reflexiókat. És fordítva: igyekszik elősegíteni a néző aktív, reflektív viszonyát egy múzeum és egy közösség 100 éves örökségével.
Korábbi interjú Toronyi Zsuzsannával, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatójával. (forrás: akibic.hu)