Szvorák Katalin a váci börtönben lépett fel
Vác – Szvorák Katalin Liszt-díjas népdalénekes, Andrejszki Judit barokkénekesnő és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem két hallgatójának koncertjére gyülekeztek össze múlt szerda (2010. június 23-án) délután a fogvatartott testvérek a Váci Fegyház és Börtön kultúrtermében. Szöveg és fotó: Magyari Márton
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Magyar Testvéri
Börtöntársaság által szervezett koncerten mintegy 60 fogvatartott vett
részt, örömmel hallgatva a 75 perces előadást, melyben óegyházi
himnuszok, népdalok és Assisi Szent Ferenc Naphimnusza is elhangzott. Az
alkalom egyben a nyári szünet előtti záró alkalma is volt a „benti”
Asztali beszélgetéseknek. Az alkalom szépségét az
is adta, hogy nem
csak a meghívott vendégek adták elő műveiket, hanem a fogvatartott
testvérek is (a tőlük megszokott módon) több egyházi éneket énekeltek
el, ezen a lélekemelő alkalmon, mindannyiuk épülésére a börtön falain
belül.
Benső párbeszédek a váci börtönben
Galambos Ádám írása
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány eddigi rendezvénysorozata 2009-októberétől Roszík Gábor felkérésére kibővült egy, a börtön falain belül megrendezésre kerülő disputasorozattal. Míg hagyományos rendezvényeink szellemi-kulturális hídépítést szolgálnak az egyházi és világi gondolkodás között, addig a Magyar Testvéri Börtöntársasággal közösen szervezett váci alkalmak a börtön falain belül fogvatartottaknak és azok őrzőinek a személyes példaadásról szólnak.
Közéleti személyek sorra fogadták el a számukra nem kis félelemmel társuló felkéréseket, miszerint a Váci Fegyház és Börtön falain belül beszéljenek szeretetről, elfogadásról saját életük bemutatásával.
A most nyári szünetét köszöntő rendezvénysorozaton részt vett Erőss Zsolt hegymászó, aki a fizikai megpróbáltatásokon kívül saját hegycsúcsaink megmászásáról is beszélt.
Őt Simon András követte egyvonalas alkotásainak bemutatásával. A beszélgetésen a neves grafikusművész kitért arra, hogy Krisztus előtt mindenki bűnös és mindenkinek ugyanaz a kegyelem megadatik. Ezzel a reménységgel kívánt a jelenlévőknek erőt büntetésük letöltéséhez.
Szabó András teológus holokauszt tanulmányával kapcsolatban az előítéletek, a másik megítélése és az emberi tisztelet került a jelenlévők gondolkodásának fókuszába.
Dúl Géza, a katolikus egyház cigányreferense munkatársaival mutatta be a magyarországi cigányság helyzetét felhívva a figyelmet az egymással való közös életre, a másik kultúrájának elfogadására és értékeinek meglátására.
Novák Péter színművész személyes életútjának bemutatása mellett beszélt arról, hogy Júdás és Pál apostol személyisége egyszerre él bennünk. A mi döntésünk, hogy életünkben, egyes helyzetekben melyiket választjuk.
Az évadot Szvorák Katalin Liszt- és Alternatív Kossuth-díjas énekesnő, Andrejszki Judit és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzene szakos hallgatóinak népzenei és egyházzenei koncertje zárta.
Alapítványunk bízik abban, hogy a személyes példa segítséget és erőt ad fogvatartottaknak és őrzőiknek egyaránt, akik életutakon keresztül megtapasztalhatják, hogy a nehézségből, kilátástalanságból erőt lehet meríteni és tisztességes életet lehet élni.