Mi és/vagy ti
Esterházy Péter és Fabiny Tamás beszélgetéséről
Mi és/vagy ti
- beszámoló Asztali beszélgetésekről -
Család. Felém fordul - háttal ül. Felnéz - nem néz fel. Figyel rám - nem. Édesapámok édesapjai. Édesapám leült édesapámmal beszélgetni. Édesapám: írógép; testvérem: tükörkép; gyermekem: paródia � nekem.
Továbbadás. Az értékek továbbadásának két útja van. Az egyik: a protestáns prédikáció, a másik: a gyermek akkor is azt csinálja, amit lát.
Irodalom. (1) Ha az irodalom csak annyi, amennyit leírtak, akkor nem irodalom.
(2) Ha az irodalom annyi se, amennyit leírtak, akkor baj van.
(3) Az irodalomnak szabadsága van rá, hogy önmagáért alkossák, amennyiben nem válik szolgájává kora ideológiai áramlatainak, politikai erőviszonyainak, divatjának, társadalmi problémáinak.
(4) Ha az irodalom nem foglalkozik semmivel, miért olvasnák az emberek az irodalmat?
(5) Tu es Petrus, és én erre a posványra építem fel az irodalmamat...
(Akinek van füle, hallja is az irodalmat.)
Egyház. Az egyház beszélget. Témajavaslat: az évtizedeken át elnyomás alatt élő társadalom érezhetően erőtlenné válik - jelen. (Átfogalmazom: a megfélemlített ember elveszti a bátorságot, ami léte alapfeltétele.) A kereszténység más perspektívával tekinthet múltra, jelenre, jövendőre és évezredes kultúrája van a megbocsátás gyakorlatára... Még mindig nem késő, hogy elöljárjon jó példával: beszélgessen, valljon és megbocsásson. (Átfogalmazom: Az egyház létbátorsága).
Közösség. Szinglihordák. Kinek a problémája? Mienk (egyház)? Tiétek (társadalom)? Övék (szinglihordák)? Nem, hanem: probléma, ami a gyermekem problémája, a barátom gyermekének problémája, ami ugyanaz, mintha az enyém lenne, tehát az enyém.
Jó dolog mikor édesapám és édesapám beszélgetnek.
2006. május 30. Győr, Asztali beszélgetések
Esterházy Péter, író és Fabiny Tamás, püspök az identitásról beszélgettek.
Koltai Zsuzsa és Verebics Éva Petra