Asztali beszélgetések...2 - A csendesség felé
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány második válogatás kötete
Asztali beszélgetések...2 - A csendesség felé
Az Asztali beszélgetések második kötete szintén izgalmas témákat és beszélgetőpartnereket hozott össze, és közel egymáshoz, hiszen a könyvben szereplő emberek, és disputáik valahol az ember szellemi és lelki igényének egy hétköznapibb formáját mutatják meg nekünk. (*** recenzió ***)
Galambos Ádámnak, a sorozat szerkesztőjének ismét könnyű dolga volt, hiszen ezeket a beszélgetéseket már születésük pillanatában nagykorúnak lehet tekinteni.
Örömmel konstatáltam, hogy a tavaly nyár végén megjelenő Asztali beszélgetések első kötetét követte a második, így Galambos Ádám tervei, miszerint sorozatot szeretne indítani, megvalósulni látszanak. A könyv most is öt beszélgetést tartalmaz, amit közönség előtt rögzítettek, és most írott formában is életre kelnek azok a gondolatok, ami az Asztali beszélgetések lényege, úgymond a lelke.
Ezek a beszélgetések kicsit olyanok, mint amikor a rohanó világ embere egy pillanatra megáll, és elmereng azon, hogy tulajdonképpen miért és hová rohan ilyen eszeveszetten, miközben úgy érzi, hogy a cél, ami felé tart, tulajdonképpen nem is cél, csak valami homályos állomás - mindenféle tartalomtól mentes állomás. Ebben a könyvben, ha olykor kissé sarkítottan is, pontosan ilyen pillanatok vannak, és a beszélgetőpartnerek ezeket a pillanatokat közelítik meg, ki-ki a maga személyes és szakmai tapasztalatát hozva magával.
Kétségtelen, hogy elkerülhetetlen az első kötettel való összehasonlítás, ám nem szeretnék ezen a vonulaton haladni, megjegyzésként csak annyit tennék hozzá, hogy A csendesség felé egy kicsit "populárisabb", már ami a beszélgetőpartnerek összetételét illeti. A vallás és Isten szerepe az életben és az emberiség sorsában most is fontos szerephez jut, és mindegyik beszélgetésben az egyik fél az egyház embere, mégis, olvasva ezeket a beszélgetéseket, egy szélesebb spektrum bontakozik ki előttünk.

A legbelsőségesebb beszélgetés számomra Szemadám György festőművész és író, valamint Ócsai Zoltán lelkész között lezajlott eszmecsere volt. Szemadám György nemcsak egy művész, hanem egy igazi filozófus látásmódjával rendelkező egyéniség is - ez kiderül olvasás közben. A beszélgetés a Fent és Lent címet kapta, ami az ember helyzetét és életterét próbálja behatárolni. Mikor érezzük azt, hogy lent vagyunk, és mikor látjuk maguknak fent, ahonnan le tudunk nézni? A beszélgetés során felvetődött, hogy mennyire szabad egyes kultúráknak beleavatkozni más kultúrákba , és milyen veszélyekkel járhat, ha egy közösséget, még ha jó szándékkal is, de megbontanak, és ezáltal, az a fajta hagyomány, amit az évszázadok, esetleg évezredek alatt kialakítottak elhal, vagy eldeformálódik.

Böjte Csaba szerzetes és Roszík Ágnes szociális intézményvezető a segítő szándékról és annak erejéről beszélgettek. Böjte Csaba Erdélyben, és Magyarországon számos gyermekotthont hozott létre, míg Roszík Ágnes a Tessedik Sámuel Családok Átmeneti Otthonának vezetője. Mindkét ember hitvallása azonos, miszerint minden gyermek értékes ember , és nem az a cél, hogy helyettük döntsünk és irányítsuk az életüket, hanem hogy rávezessük őket a döntés és irányítás képességére, saját sorsuk és életterük megteremtésében. Számos történeten keresztül - amit a két beszélgetőpartner megoszt a hallgatósággal - körvonalazódik a mai szociális helyzet, és azok az erők, amik működésben tartják ezeket az intézményeket.
A
kötetben helyet kapott az a beszélgetés, ami az első
könyv bemutatóján, a Pilinszky
kávéházban zajlott le, melynek résztvevői Heller
Ágnes filozófus, Jókai Anna író,
Csepregi András teológiai tanár, és Fabiny
Tamás püspök voltak, és Galambos Ádám kérdésének - Honnan jövünk, kik vagyunk, hová megyünk?
- összetett motívumával indult.
A csendesség felé gondolatokban gazdag világa azért is kézzelfogható, mert olyan emberek ültek le egymással beszélgetni, akiknek van mondanivalójuk a világról, és képesek ezeket a gondolatok érthető formába önteni. A sorozat második kötete ebből a szempontból is egy "kicsit" élvezhetőbb, és ezáltal személyesebbé is válik.
Az élmény megmarad, és ha Galambos Ádámnak részben ez volt a célja, akkor jó munkát végzett. A feladat - ami szintén fontos motívuma a könyvnek - a szerkesztő számára elvégeztetett, és remélem, hamarosan érkezik a harmadik kötet.
Napvilág.net Kulturális Magazin
***
Asztali beszélgetések: A csendesség feléKiadó: Luther Kiadó
Szerkesztő: Galambos ÁdámÁr: 2200 Ft