— Felvéve: , , ,

Váli Dezső Munkácsy-díjas festőművész Hittanlecke a keresztútról - B/03/08 című sorozatának böjti kiállítása meditációkkal Budapesten.

Váli Dezső: Hittanlecke a keresztútról

Váli Dezső: Hittanlecke a keresztútról (részlet)

• Budapest
  • Asztali
  • kiállítás
Időpont: 2014. március 06., 09:00 meddig:
2014. április 21., 18:00
Helyszín: Budapest
Név

Váli Dezső: Hittanlecke a keresztútról

2014. március 6 - április 21.

Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának székháza

1117 Budapest, Magyar tudósok krt. 3. (térkép)

Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Budapesti Evangélikus Egyetemi Gyülekezet a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsával együttműködve meghívja Váli Dezső festőművész Hittanlecke a keresztútról című kiállítására. A 14 részes sorozathoz evangélikus lelkészek rövid meditációkat készítettek, melyek a kiállításon olvashatóak.

Nyitva tartás: minden hétfőn és csütörtökön 16- 18 h között.

Nagyszombaton 19- 22h, illetve húsvét hajnalban az istentiszteletünk előtt utoljára még a napfelkelte előtt 4.30-tól várjuk az érdeklődőket egészen 6 óráig.

Csoportoknak és egyéni érdeklődőknek is előzetes jelzés alapján, közösen megbeszélt időpontban tudjuk a megtekintést biztosítani.(Információ és bejelentkezés: ev.egyetemi@gmail.com)

A belépés díjtalan!

dsc_0066.jpg  böjti kiállítás az egyetemi gyülekezetben

VÁLI DEZSŐ: HITTANLECKE A KERESZTÚTRÓL - B/03/08

számítógépes nyomat, 14 tábla, 26x18,8 cm., 1989/2003.

A keresztény középkori Európában szokás volt  a súlyos bűnösöknek vezeklésként Jeruzsálembe zarándokolni, Krisztus halála helyszínét imádkozva bejárni. A sokszor évekig tartó gyalogos utazást azonban nem mindenki volt képes vállalni.

Ezért találták ki szent Ferenc követői a XIII. században, hogy utazás nélkül, otthon, minden templomban el lehessen végezni ezt a bűnbánati gyakorlatot. Ehhez készültek a kereszthalálhoz vezető út állomásait megjelenítő ábrázolások, a kálváriák.

E hagyományosan 14 jelenetre bontott történet ábrázolásához Váli Dezső festőművész (Budapest, 1942-)  harmincas évekből származó budapesti archív fotókat használt föl.

1.  AKIK HALÁLRA ÍTÉLIK - Krisztust megkínozzák és halálra ítélik.

2.  FÖLVESZI A KERESZTET - az emberiség bűneiért áldozatul
      fölveszi a  keresztet, elindul a vesztőhelyre.

3.  ELESIK - először esik el a kereszt súlya alatt.

4.  TALÁLKOZIK MÁRIÁVAL - útközben találkozik anyjával.

5.  SIMON SEGÍT - Egy arrajárót kényszerítenek, segítsen vinni a keresztet.

6.  VERONIKA - Egy arrajáró nő kendőjével megtörölgeti Krisztus vérző arcát.

7.  MÁSODSZOR ESIK EL

8.  SIRATÓASSZONYOK - Krisztus elutasítja a siratóasszonyok jajgatását.

9.  HARMADSZOR

10. LEVETKŐZTETIK - A keresztre szögelés előtt levetkőztetik.

11. KERESZTRE SZÖGEZIK

12. A KERESZTEN - Rövid agonizálás után meghal a kereszten.

13. LEVÉTEL A KERESZTRŐL - A keresztény művészetben gyakori
      a halott Krisztust anyja ölében ábrázolni.

14. A SÍRKAMRA - A sírba tétel jelenet.
     A sorozatot olykor a FELTÁMADÁS jelenettel szokták kiegészíteni.

A MEGBOCSÁTÁS
...feladata úgy kapcsolódik a keresztúthoz, hogy megbánt bűneik megbocsátattak Krisztus kereszthalála által. A Miatyánk ima jelzi, hogy ezért a mi feltételek nélküli megbocsátásunk nélkül hitéletünk mit sem ér.

Úgy bocsássatok meg kölcsönösen egymásnak, hogy később a sérelmet föl ne rójátok. A sérelem, erre való visszaemlékezés ugyanis: jogtalanság, a harag továbbszövése, a bűn megőrzése, az igazságosság ellensége, rozsdás nyíl, a lélek mérge, az erények elvesztegetése, az elme férge, az ima megzavarása, az Istenhez intézett kéréstek erejének megsemmisítése, a szeretet elárulása, lélekbe szúrt tövis, soha el nem alvó gonoszság, soha el nem fogyó bűn és mindennapi halál.

Paolai Szent Ferenc (1416-1507)

null null

Ingyenesen megtekinthető online katalógus Váli Dezső Tenger és Műterem című balatonboglári kiállításáról ITT

2019. július »