Tovább a tartalomhoz | Ugrás a navigációhoz

Személyes eszközök
Itt vagyunk: Főoldal Programajánló Találkozások – evangélikus-zsidó kapcsolatok az újkori Magyarországon
Bekezdések

— Felvéve:

Konferencia

Találkozások – evangélikus-zsidó kapcsolatok az újkori Magyarországon

Időpont: 2013. november 25., 10:00 meddig:
2013. november 26., 13:45
Helyszín: Budapest

2013. november 25-26.

Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium díszterme - 1071 Budapest, Városligeti fasor 17-21.

Találkozások – evangélikus zsidó kapcsolatok az újkori Magyarországon

Az Evangélikus Országos Múzeum fenntartója, a Magyarországi Evangélikus Egyház a reformáció kezdetének 500. évfordulóját (2017) tematikus évekkel készíti elő. Az Evangélikus Országos Múzeum programjai szorosan csatlakoznak a tematikus évekhez. Az idei év témája: „Reformáció és tolerancia”. A tolerancia témájához kötődően, múzeumunk idei tudományos konferenciáját az evangélikus és zsidó kapcsolatok témájának szenteli.

A zsidóságot és az evangélikusokat sokrétű kulturális, gazdasági, intézményes és személyi kapcsolatok kötötték össze az újkori Magyarországon. A magyarországi protestánsok identitásában a bibliai zsidósággal való azonosulás már a kezdetektől jelen volt. Az evangélikus templomok ikonográfiai programjában kiemelt szerepet kaptak olyan, a zsidóság számára is meghatározó ószövetségi személyek, mint Mózes, vagy Áron. Az újkor kezdetéig (az evangélikusok 1848-ig, a zsidók 1895-ig) mindkét csoport hátrányos jogi megkülönböztetést szenvedett el.

A nagy többségében német nyelvű, de a magyarosodást elfogadó közösségek a polgárosodó városokban gyakran egymásra találtak. Ennek szép példája az Evangélikus Országos Múzeum egyik legkiemelkedőbb műtárgya, az ún. árvízi kehely, a pesti zsidóság ajándéka az árvíz elől menekülő zsidókat templomába befogadó Michael Lang evangélikus lelkésznek. Ez a két társadalmi csoport vezette a művelődési statisztikákat (írni-olvasni tudás, magasabb iskolai végzettség). Kisebbségi helyzetük ellenére mind a zsidók, mind az evangélikusok számarányukat messze meghaladó mértékben voltak jelen a gazdasági életben, illetve egyes műszaki-, természettudományos pályákon, pl. az orvosok és az építészek között. Különösen fontos volt az evangélikusok és a zsidók szerepe a főváros mai arculatának kialakulásában.

A zsidók asszimilációjának útja igen gyakran vezetett az evangélikus iskolákon keresztül. A már említett német nyelvűség, az evangélikus iskolák nagy száma és sok esetben kiemelkedő színvonala következtében igen sok zsidó volt ezeknek az intézményeknek a hallgatója. Legismertebbek a pesti evangélikus gimnázium (Fasor) diákjai voltak, mint Herzl Tivadar, Falk Miksa, Ignotus, Kálmán Imre.

A két világháború között az evangélikusok és zsidók közti kapcsolatok is meglazultak, időnként ellenségesek lettek. A vészkorszak idején azonban először a tömeges kikeresztelésekkel, majd embermentéssel, rejtegetéssel is sokan segítették az üldözések áldozatait. Legismertebb közülük Sztehlo Gábor evangélikus lelkész volt. Az 1945 utáni zsidó-keresztyén párbeszéd szorgalmazói között olyan kiemelkedő evangélikus személyiségeket is találhatunk, mint Szentágothai János. A konferencia szervezésében és előkészítésében, az előadók felkérésében szorosan együttműködtünk a Magyar Zsidó Levéltárral.

November 25. Hétfő

10.00

Bevezetés, üdvözlet

Harmati Béla László