— Felvéve: ,

Rajk Judit és a Szent Efrém Férfikar - „Kortársunk, Bizánc”

Rajk Judit és a Szent Efrém Férfikar a Zeneakadémián

• Budapest
Időpont: 2015. 03. 22.
mikortól: 19:30 meddig: 21:20
Helyszín: Budapest

Rajk Judit és a Szent Efrém Férfikar - „Kortársunk, Bizánc”

Budapest, Zeneakadémia

2015.03.22 19.30

Agni parthene (Ó, tiszta Szűz) - görög-bizánci ének

Kanona pisteos (A hitnek kánonja) – görög-bizánci ének és ó-magyar variánsa
Szergej Jekimov:
Na rekáh vavilonszkih (136.zsoltár)

Santa Maria strelá do día – Bölcs Alfonz (13.sz.) cantiga-ja
Dukay Barnabás:
: ... az enyém és értem van … - monódia alt hangra Keresztes Szent János szövegére (2014, ősbemutató)

Santa Maria amar – Bölcs Alfonz cantiga-ja
Rachmaninov:
Blagosloví duse moja Gospoda (103.zsoltár)
Muszorgszkij:
Angel vopijascse (Angyal kiáltá a Kegyteljesnek)
szünet

Muszorgszkij:
Bez szolnca / Napfény nélkül - dalciklus Golenyiscsev-Kutuzov verseire (1874)
Prokofjev:
Két dal népi szövegekre – magyarországi bemutató
Bartók:
Négy régi magyar népdal (BB60 -1911-12 rev.1926)
Bartók:
Kilenc román népdal (BB65 - 1912) – részletek

Slavite Gospoda (135.zsoltár) – Ó-szerb sokirgalmú liturgikus ének

Rajk Judit (alt) Palojtay János (zongora) Szent Efrém Férfikar (művészeti vezető: Bubnó Tamás)

A bizánci rítust követő keresztény liturgikus zenére gondolva sokunknak egy ősi, archaikus énekkultúra jut az eszünkbe. Kevesen gondolnak arra, hogy a bizánci ének története korántsem fejeződött még be, s miként minden megelőző évszázadban, úgy a 21. században is gazdagodik, bővül a keleti egyházzene repertoárja. Talán éppen ez, a hagyomány elevensége ejthette rabul annak idején Csajkovszkijt és Muszorgszkijt, vagy Rahmanyinovot és Stravinskyt. A Szent Efrém Férfikar számára a régi vagy új, a tradicionális vagy komponált zene előadása elsősorban nem küldetés vagy elhatározás kérdése, hanem természetes létállapot. Az ének révén nem a régmúlt évszázadokba szeretnének elröpíteni, többre vállalkoznak: a jelen időből szeretnének kiragadni, egyszerre nyújtva lelki-spirituális és zenei élményt. Bubnó Tamás, az együttes vezetője szívesen idézi Csajkovszkij gondolatait: „Szombatonként egy öreg templomba belépni, állni a tömjénillatú félhomályban, s elmerengeni azokról a bizonyos – állandóan vissza-visszatérő – kérdésekről: mivégre, mikor, hová és miért. Majd a kórus énekére eszmélni, belemerülni, hagyni, hogy belülről átjárjon a zene, amikor a Királyi Ajtó kinyílik, s felhangzik: Dicsérjétek az Úr nevét – óh, hogy szeretem én mindezt! Életem legörömtelibb pillanatai közé tartoznak…”A koncerten az egyházzene tanszék tanára, a kortárs zene egyik legavatottabb előadója, a többszörös Artisjus-díjas Rajk Judit lesz a kórus partnere.

A koncert után Kóda című sorozatunk keretében pódiumbeszélgetésre várja az érdeklődőket Rajk Judit és Bubnó Tamás, valamint beszélgetőtársuk, Mona Dániel, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatója.

Rendező: Zeneakadémia Koncertközpont

Jegyár: 1 200, 1 700, 2 800, 3 900 Ft