LÁSZLÓ DÁNIEL - EL CAMINO, egy zarándokút dokumentációja

A kiállítás 2010. február 11 - március 4-ig látogatható

• Budapest
  • kiállítás
Időpont: 2010. február 11., 18:00 meddig:
2010. március 10., 10:25
Helyszín: Budapest
Név Kogart Ház

El Camino - egy zarándokút dokumentációja - László Dániel festőművész kiállítása

Következő

László Dániel festőművész 2009 őszén bejárta a keresztény zarándokhelyek egyik legismertebb útvonalát, a spanyolországi Szent Jakab-utat, avagy az El Camino-t. László Dániel művészeti koncepciójának régóta szerves része, hogy a klasszikus értelemben vett figuratív-realista felfogású, személyes élményekből táplálkozó festészetét művészet- és kultúrtörténeti, esetenként filozófiai utalásokkal gazdagítja. Az El Camino spirituális, lassú tempójú útja, az ismeretlen ismerősökkel vállat sorsközösség, a természet, a művészet és építészet kölcsönös összefonódása különleges hangulatot teremt képein .
Alapvetően két nagyobb tematika mentén bontakozik ki festménysorozata: egyfelől a zarándokutat szegélyező katedrálisok és székesegyházak szakrális tereinek, misztikus hangulatú enteriőrjeinek képe jelenik meg, másfelől pedig a gyalogút és az azt szegélyező, állandóan változó táj végtelennek tűnő kanyargása. Az állandóságot sugalló statikus templombelsők és a dinamikus „külső" színhelyek, amelyek naplószerűen regisztrálják az időjárás és a napszakok változását, a vegetációt és az alkalmi vagy visszatérő útitársakat, a „kint és bent" dialógusát eredményezik. Témaválasztása erősen szimbolikus, hiszen az út bejárása a fizikai teljesítményen túl elsősorban belső, szellemi zarándoklat, az elvágyódás metaforája.  László Dániel útinapló-jellegű festmény sorozata felett az európai művészet örökségének szelleme lebeg: szintézist teremt a Pamplona, Burgos, León súlyos, díszített katedrálisai, El Greco képeinek atmoszferikus hatása, az évszázados ereklyék misztikus kultúrája és a szikár spanyol táj között.

Több információ erről az eseményről

2019. május »
május