BTF - Orgonatúra Bach és északnémet mesterei

Budapest, Deák téri evangélikus templom,

2013. 03. 23. 15.30

Közreműködik: Finta Gergely, Mekis Péter – orgona

A magyarországi Bach-kultusz központi helyszíne a Deák téri evangélikus templom, mely néhány éve  ünnepelte felszentelésének 200.  évfordulóját. Orgonáján különösen szépen szólnak a német barokk mesterek,  élükön Johann Sebastian Bach művei. E zenetörténeti korszak avatott szakértője Finta Gergely, az Evangélikus Hittudományi Egyetem tanára és egyházzenei tanszékének vezetője. Doktori értekezését az  északnémet lutheránus egyházzenéről  és orgonamuzsikáról  írta, különös tekintettel Dietrich Buxtehude munkásságára. Buxtehude igen nagy hatást gyakorolt az ifjú Bachra. 1705-ben, a húszéves Bach Arnstadtból gyalog vágott neki a négyszáz kilométeres  útnak, hogy Lübeckben személyesen tanulmányozhassa Buxtehude zenéjét  és orgonajátékát. Egy neves zenetörténész  így fogalmazott: ebben az időben nem volt még egy zeneszerző, akitől Bach annyit kaphatott volna, mint Buxtehudétól. Finta professzor mellett egy fiatal orgonista, Mekis Péter játékát is hallhatjuk, aki 2009-ben szép sikert ért el Lübeckben, a Nemzetközi Buxtehude Orgonaversenyen. Ugyanebben az évben kapcsolódott be a Deák téri evangélikus templom zenei  életébe, másodkántor  és a Kamp Salamon  által vezetett Lutheránia ének- és zenekar rendszeres kísérője, valamint continuo-játékosa.

2020. június »
június