— Felvéve: , ,

Beszélgetőtársak: Andrási Andor – a Sztehlo Gábor Gyermek- és Ifjúságsegítő Alapítvány alapítója, a Sztehlo Gábor által életre hívott Gaudiopolis egykori polgára; Fabiny Tamás – a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke; Keveházi László – a Sztehlo Gábor által életre hívott Gaudiopolis első miniszterelnöke; Kunt Gergely – társadalomtörténész, Miskolci Egyetem; Schmal Alexandra – A Tények és Tanúk sorozat szerkesztője, Magvető Kiadó. Moderátor: Galambos Ádám evangélikus teológus

• Budapest
  • Asztali
Időpont: 2020. 10. 29.
mikortól: 18:00 meddig: 19:35
Helyszín: Budapest

2020. október 29. (csütörtök) 18:00
! ONLINE ESEMÉNY !

Beszélgetőtársak:
Fabiny Tamás – a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke
Kunt Gergely – társadalomtörténész, Miskolci Egyetem
Schmal Alexandra – A Tények és Tanúk sorozat szerkesztője, Magvető Kiadó
Moderátor: Galambos Ádám evangélikus teológus

Tolnainé Kassai Margit: Óvoda az óvóhelyen – Feljegyzések a Sztehlo-gyermekmentésről

Sztehlo Gábor evangélikus lelkésznek, a Világ Igazának egy eddig ismeretlen munkatársa kap nevet, arcot és hangot a Tények és tanúk sorozatban megjelent kötettel: Tolnainé Kassai Margit  (1909–2000) banktisztviselő, fotográfus, 1944-45-ben a Jó Pásztor Bizottság gyermekotthonaiban bujkáló gondozónő memoárnaplója máig kéziratban rejtőzött. A német megszállás és Budapest felszabadulása közötti időszakot megörökítő szöveg igazi felfedezés: olyan kisportrék sorát tartalmazza a mentett gyerekekről, a rájuk vigyázó, szintúgy bujkáló felnőttekről és az események sok más szereplőjéről, amelyek közel hozzák a budapesti zsidók üldözése, a menekülés és az embermentés, az ostrom és a háború utáni néhány hét mindennapjait. Itt semmi sem csupán fehér vagy fekete: a szerző a legszörnyűbb körülményekről szólva is képes hol friss humorral, hol kesernyés iróniával, mindvégig rendkívül szórakoztatóan és elgondolkodtatóan írni. A memoárnaplót Kunt Gergely társadalomtörténész kísérő tanulmányával, jegyzetekkel és annotált névmutatóval jelenteti meg a Magvető Kiadó.

2020. november »
november